Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. Cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Detalesnę informaciją apie naudojamus slapukus bei kaip atsisakyti savo sutikimo, galite rasti čia.

Fiziologiniai negalavimai

Fiziologiniai negalavimai sergant vėžiu

Vėžio diagnozę išgirsti yra baisiausia, nes liga vis dar asocijuojasi su mirtimi. Tačiau šios ligos baiminamasi ir dėl to, kad ji gali sukelti sunkius fiziologinius negalavimus. Vėžys klastinga liga, nes gana ilgai vystosi tyliai ir nieko mūsų organizmui apie save nepraneša. Kas laukia sergančiojo vėžiu? Kokie nemalonus pojūčiai ir organizmo pasikeitimai gali pasireikšti vėžio gydymo metu?

Pirmieji vėžio pranašai

Gydytoja onkologė doc. Dalia Skorupskienė primena, kad dažniausiai vėžio simptomų, kol navikas nėra didelis ar išplitęs į kitus organus, nėra, kaip ir nėra specifinių, tik vėžiui būdingų požymių. O pirmaisiais ligos pranašais gali būti ir neaiškios kilmės silpnumas, ir nedidelis karščiavimas, ir kaulų, galvos skausmas, šaltkrėtis,  t.y. simptomai, panašūs į gripo. Taip pat susirūpinti reikėtų, jei krenta svoris, nėra apetito.  Kita situacija, kai  naviką galima pastebėti išoriškai, pvz., krūties vėžio atveju, tada moterys  paprasčiausiai užčiuopia darinį. Tačiau dažniausiai, anot gydytojos, jokių ilgai trunkančių vėžio simptomų nebūna, o liga nustatoma atsitiktinai.

Kas laukia pradėjus gydymą?

Pradėjus specifinį vėžio gydymą, gali pasireikšti įvairūs fiziologiniai negalavimai. „Kai skiriama chemoterapija, dažnai vargina pykinimas, vėmimas, kuris gali pasireikšti 2-3 dieną nuo gydymo pradžios. Taip pat gali varginti viduriavimas, kuris vėliau pereina į vidurių užkietėjimą. Sergantieji dažnai neturi apetito, gali sutrikti jų skonio pojūtis, vėlesniais gydymo etapais gali sutrikti ir kiti neurologiniai jutimai tokie, kaip klausa, uoslė“, – pažymi doc. D.Skorupskienė.

Dažnai, ypač moterys, smarkiai išgyvena dėl gydymo metu pasikeitusios išvaizdos. Plaukų slinkimas – visiems žinomas vėžio gydymo palydovas. „Iš tiesų, skiriant chemoterapiją, beveik visada slenka plaukai. Tačiau užbaigus šį gydymo kursą, jie atauga. Spindulinio gydymo metu plaukai neišslenka, slenka tik tuo atveju, kai švitinama galva“, – ramina pašnekovė.

Spindulinė terapija, jei nėra naudojamos didelės spindulių dozės,  sunkesnių negalavimų nesukelia. Kai švitinama ilgiau, didelėmis dozėmis, gali būti paveikiamas šalia sergančiojo esantis organas, oda ar pan. Pvz., plaučių vėžio spindulinio gydymo metu gali pasireikšti stemplės uždegimas, dėl to žmogų gali varginti rijimo sutrikimai, skausmai už krūtinkaulio. Švitinant prostatą, gali vystytis šlapimo pūslės, tiesiosios žarnos uždegimas.

Vėžio gydymas ir mažakraujystė

„Į vėžio gydymą organizmas reaguoja ir kraujo pokyčiais, gali vystytis anemija, sumažėti leukocitų (baltųjų kraujo kūnelių), trombocitų (bespalvių kraujo ląstelių būtinų kraujo krešėjimui) kiekis kraujyje“, – pažymi medike. Sumažėjus leukocitų kiekiui kraujyje didėja infekcijų pavojus. Todėl  gydymosi metu sergantieji gali lengviau pasigauti įvairias infekcijas, peršalti. Tai gali būti gana pavojinga, nes bet kokia infekcija gali baigtis kraujo užkrėtimu. Todėl visi sergantieji, kuriems atliekama chemoterapija, apie tai įspėjami, gauna specialias atmintines, kuriose parašyta kaip elgtis, jei staiga užkyla temperatūra ar pasireiškia kiti uždegimo, kraujo užkrėtimo požymiai.

Tiek chemoterapija, tiek spindulinis gydymas gali sukelti įvairaus sunkumo anemiją. Pagerinti hemoglobino rodiklius galima įvairiomis papildomomis priemonėmis: vaistais, kraujo perpylimo procedūromis, papildais, kt.  „Tačiau svarbiausia yra sureguliuoti dietą, nes jeigu žmogus netinkamai ir nepakankamai maitinasi, jokios priemonės nesugebės atkurti jo kraujo rodiklių. Kitaip sakant, jos atkurs, bet laikinai, nes organizmui negaunat reikiamų medžiagų su maistu, kraujas tuoj pat blogės“, – pažymi pašnekovė.

Apetito stoka – kaip priversti save valgyti?

Apetito stoka, svorio kritimas, silpnumas – virtinė negalavimų, kurie smarkiai pablogina gyvenimo kokybę. Kaip priversti save valgyti? Ar reikia valgyti per prievartą? „Iš tiesų, mitybos sutrikimai kankina daugelį besigydančiu nuo vėžio žmonių. Tai lemia ir pasikeitę skonio receptoriai: vieniems visas maistas gali atrodyti saldus, kitiems – sūrūs, ir t.t. Savo pacientams patariame valgyti dažnai ir po nedaug,  vengti stiprių kvapų, nuo kurių irgi gali pykinti. Maistas turėtų atrodyti estetiškai“, – pataria doc. D.Skorupskienė. Jeigu krenta svoris, o žmogus fiziškai pajėgus nuryti ir kramtyti, bet valgyti visai nenori, jam gali būti paskirta apetitą skatinančių vaistų, kurie yra kompensuojami. Antraip, smarkiai nukritus svoriui, gali tekti nutraukti specifinį gydymą. Jeigu pats sergantysis visiškai negali nieko valgyti, jis gali būti maitinamas  per lašelinę, intraveninėmis infuzijomis.

Skausmas ir vėžys – neatskiriami?

Ne taip seniai vėžio buvo bijoma ne vien dėl to, kad tai mirtina liga, bet ir dėl to, kad ji kelia didelius skausmus. Kokia situacija dabar? Ar skausmas ir vėžys iš tiesų neatskiriami? – paklausėme gydytojos.

„Skausmas pasireiškia apie 80 proc. pacientų, kuriems vėžys progresuoja, išplinta į kitus organus. Tačiau apie 20 proc. žmonių, net esant metastazėms kauluose, skausmų gali nejausti. Tad negalima sakyti, kad vėžys būtinai sukels stiprius skausmus. Kita vertus, skausmą galima valdyti. Svarbu, kad jis būtų pradėtas gydyti laiku, t.y. tik atsiradus. Žmogus neturėtų skausmo kentėti“, – aiškina medikė.

Skausmo priežasčių gali būti daug: jį gali sukelti ir pats vėžys, ir įvairios komplikacijos gydymo metu. Vaistų nuo skausmo sergantysis turėtų vaistų vartoti tol, kol jam skauda. „Problema, kad dažnai pačių stipriausių vaistų paskiriama per vėlai, kai skausmas jau tampa lėtiniu. O kadangi ir pats vėžys gali sukelti skausmo baimę, skausmo priežastys gali būti ir psichogeninės kilmės. Todėl negydydami depresijos, įvairių baimių, kurios kankina sergantįjį vėžiu, ir skausmo tinkamai nenumalšinsime, tik prislopinsime, nes nebus visiškai pašalintos psichogeninės skausmo priežastys“, – pastebi onkologė.

Žinoma, kad skausmas yra rimčiausia problema pacientams, kuriems pasireiškia metastazės kauluose. Be abejo, ne visada skausmą įmanoma numalšinti 100 proc. Tokiais atvejais pacientai mokomi gyventi su skausmu: „Ligoniai mokomi, kaip pakeisti pozą, pailsinti kaulus, kokių judesių saugotis, kad skausmas nebūtų stiprus. Viską galima išspręsti. Svarbu kalbėtis su gydytoju, ieškoti ir domėtis visais įmanomais gydymo būdas, naujovėmis. Kartais net esant daugybinėms metastazėms kauluose, žmonės sugeba judėti, vaikšto“.

Kaip sergantysis galėtų sau padėti?

„Svarbu būti optimistu, turėti gerą nuotaiką, aišku, kiek tai yra įmanoma. Nes depresija gali gerokai pabloginti būklę ir paaštrinti visus simptomus. Žmogus turėtų žinoti apie savo ligą. Praėjo laikai, kai diagnozė buvo slepiama. Kita vertus, nereikėtų perdaug gąsdinti blogomis prognozėmis, statistika ar skaičiais. Sergantysis turėtų suprasti savo ligą ir gydymą, žinoti, kas jo gali laukti ateityje ir kaip sau padėti“, – pažymi doc. D.Skorupskienė.

Šalia medicininio gydymo (kurio pagrindinis tikslas yra slopinti angiogenezę, taip stabdant naviko augimą, progresavimą, metastazių plitimą, invaziją į sveikus audinius) svarbūs tampa ir onkologinių ligonių gyvenimo kokybės palaikymo tikslai: sulėtinti svorio kritimą, sumažinti vaistų nuo skausmo poreikį, anemijos korekcija ir gerų kraujo parametrų išlaikymas, kitų šalutinių gydymo poveikių valdymas. Visi šie tikslai padeda prailginti sergančiųjų vėžiu gyvenimo trukmę ir išgyvenamumą. Vėžio gydymo galimybės nuolat plečiasi, todėl tampa itin svarbu, kad sergantieji šia sunkia liga gautų ne tik naujausias žinias, bet ir visą įmanomą pagalbą. Kovojant su šia liga svarbu pasitelkti visus įmanomus ginklus: mokslo ir medicinos naujoves, pažangiausias gydymo technologijas, sveikatą kovoje su liga padedančias palaikyti sveikatos priemones ir tinkamus maisto papildus, taip pat nepamiršti pozityvaus mąstymo, teigiamo nusiteikimo ir sveiko gyvenimo būdo.

 

AngioCell Plus maisto papildaiProjekto rėmėjas

Vienintelis skystasis ryklių kremzlių ekstraktas.
Angiocell Plus sukurtas ir pagamintas Kanados biotechnologijų kompanijoje Atrium Innovation. Gamybai pasitelktas unikalus procesas, kuris padeda išsaugoti maksimalų skystojo ryklių ekstrakto molekulių biologinį aktyvumą.

Kremzlės - tai audinys be kraujagyslių. Jos sudaro 6-8% ryklio kūno masės, tuo tarpu pas žinduolius 0.6% kūno masės. Be to, ryklio kremzlių veiksmingumas yra 100 000 kartų didesnis nei žinduolių.

Sužinoti daugiau...    Atsiliepimai    Kur pirkti?